Zespół Szkół Ogólnokształcących

Nasze dziedzictwo, nasze bogactwo-projekt programu Erasmus+

Od 1 września 2018 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Ornecie realizowany jest międzynarodowe projekt programu Erasmus+ Our heritage, our wealth- Nasze dziedzictwo, nasze bogactwo. Językiem projektu jest język angielski. Celem działań projektowych jest promocja dziedzictwa i bogactwa narodowego i regionalnego. Zadaniem  uczniów jest badanie  dziedzictwa i popularyzowanie wiedzy na jego temat zarówno w kraju, jak i za granicą.

Uczniowie miedzy innymi  będą  odwiedzać instytucje, firmy, spotykać się z ludźmi biznesu, którzy swój sukces oparli na tradycyjnych zawodach  i wzbogacili swój warsztat o nowoczesne  technologie.

Dzięki temu będą pozyskiwali kluczowe kompetencje i rozwijali  umiejętności takie jak: przedsiębiorczość, komunikacja językowa,  zdolności IT oraz będą wymieniać doświadczenia z zagranicznymi partnerami.

W dniach 6-11listopada odbyła się pierwsza wizyta w Hiszpanii gdzie spotkało się po dwóch przedstawicieli z każdego partnerskiego kraju: Polski, Łotwy, Włoch i gospodarzy. Naszą szkołę reprezentowały: Danuta Kamińska i Anna  Żołądek. Pani Anna Żołądek dzięki swej doskonałej znajomości języka hiszpańskiego udzielała wywiadu w hiszpańskiej telewizji lokalnej jak i w radio. Wszyscy uczestnicy poza ustaleniem zasadniczych działań na przyszłe dwa lata wzięli udział w szkoleniu z użycia nowych technologii w nauczaniu. Szkolenie podniosło kompetencje z zakresu korzystania z technologii IT.

Cangas del Narcea tak nazywa się miejscowość w Asturii(Hiszpania) gdzie pojadą nasi uczniowie aby wymieniać się doświadczeniami i doskonalić swój język. Ponadto w ramach projektu odbędzie się wizyta uczniów we Włoszech i na Łotwie, a w czerwcu będziemy gościli wszystkich partnerów w ZSO w Ornecie.

Koordynator projektu-Danuta Kamińska